"O różach można pisać wiersze, ale w jabłko trzeba się wgryźć"-napisał J.W Goethe
Wgryźmy się w ten znany wszystkim owoc... Jabłonie rosły w Europie już w epoce kamiennej. Pochodzą z Chin, Azji Środkowej, Azji Mniejszej oraz Europy południowo-wschodniej. Obecnie mamy ponad 20 gatunków tej rośliny (Cortland, Ligol, Reneta). W naszym kraju uprawę jabłek zapoczątkowali cystersi, którzy zaczęli szczepić leśne, dzikie ich odmiany, uzyskując większe jabłka ogrodowe (Malus domestica).

O ich zbawiennym wpływie na nasze zdrowie pisał już Hipokrates, a nadworny lekarz cesarzy rzymskich - Galen, zalecał wino jabłkowe jako cudowne lekarstwo na wszelkie dolegliwości. Dawnej w dniu 3 lutego - w dzień św. Błażeja - patrona bólu gardła, w kościołach święcono jabłka, które potem parafianie zjadali jako cudowny owoc. Poznajmy zatem właściwości tego owocu.👇
Właściwości jabłek
🍏 zawierają dużo błonnika i pektyn, które oczyszczają oragnizm z trujących substancji
🍏 oczyszczają organizm,
🍏 nawilżają
🍏 regenerują
🍏 rozświetlają cerę
🍏 wzmacniają
Co takiego zawierają, skoro mają takie zbawienne właściwości ?
🍎 witaminy : C, A, B1, B2, B6, K
🍎 beta-karoten
🍎 potas
🍎 miedź
🍎 żelazo
🍎wapń
🍎 błonnik pokarmowy
🍎 polifenole
Badania🧐 naukowe dowodzą, że składniki biologiczne zawarte w jabłkach są niezwykle cenne dla naszego organizmu.
👆 Spożywanie jabłek zmniejsza ryzyko występowania chorób przewodu pokarmowego.
👆 Chronią nasz organizm przed cukrzycą
👆 Zmniejszają zachorowalność na niektóre nowotwory
👆 Mają działanie przeciwbakteryjne
👆 Chronią przed chorobami układu sercowo-naczyniowego (np. chorobą wieńcową )
👆Są doskonałymi przeciwutleniaczami
👆 Mają działanie antyalergiczne.
Jedno średnie, surowe jabłko ze skórką dostarcza ok. 95 kcal, 19 g węglowodanów, 4 g błonnika i 195 g potasu. Świeże jabłka praktycznie nie zawierają tłuszczu. Ze względu na niski indeks glikemiczny mogą być spożywane przez chorych na cukrzycę typu 2 . Pektyny zaś w nich obecne sprzyjają regulacji rytmu wypróżnień. Jabłka mają również zbawienny wpływ na naszą skórę - opóźniają bowiem procesy jej starzenia.
Owoce przechowuje się stosunkowo łatwo. Ważne, by zapewnić im temp. między 0-4°C. W niższej bowiem przemarzną, a w wyższej przejrzeją. Ratunkiem jest ich szybkie zjedzenie z patery stojącej w naszej kuchni czy salonie😉. Owoce jabłoni możemy gotować, smażyć, dusić i mrozić. Decydując się na ich mrożenie owoce możemy podgotować w wodzie z dodatkiem cytryny, następnie schłodzić i mrozić w specjalnych woreczkach.
Na długie jesienne wieczory możemy zrobić dla siebie i swoich bliskich chrupki jabłkowe. Wystarczy pokroić jabłka w cienkie plasterki i w piekarniku z termoobiegiem suszyć je ok. 3 godzin w temp. 50-70°C (opcjonalnie można posypać cynamonem!).
W kosmetyce jabłko 🍎 było długo niedoceniane, a przecież jest to tajna broń w walce o piękną, pełną blasku cerę. Witaminy, minerały, kwasy fenolowe i flawonoidy chronią skórę przed starzeniem, promieniowaniem UV i innymi czynnikami środowiskowymi. Kwasy AHA wspomagają złuszczanie martwych komórek naskórka. Ekstrakty z jabłka pielęgnują skórę suchą, odwodnioną, matową i tłustą.
Właściwości kosmetyczne jabłka
🍏 rozjaśnia i dodaje blasku skórze
🍏 zwiększa sprężystość skóry
🍏 spłyca zmarszczki
🍏 redukuje cienie pod oczami
🍏chroni przed promieniowaniem UV
🍏 zapobiega przedwczesnemu starzeniu się skóry.
Nie wszyscy wiedzą o tym, że jabłka mają również zbawienny wpływ na nasze włosy.
👆 aktywują mieszki włosowe pobudzając włosy do wzrostu
👆zwiększają gęstość włosów
👆 zwiększają elastyczność skóry głowy
👆dodają blasku
Dość teorii, czas na praktykę, czyli kilka przepisów na tonik do twarzy, maseczkę oraz płyn do płukania ust, gdzie oczywiście głównym składnikiem będzie jabłko.
Maseczka z musu jabłkowego
Składniki:
🌺 jedno średnie jabłko
🌺 mąka ziemniaczana
🌺 miód
Jabłko zetrzeć na tarce o małych oczkach na mus, dodać mąkę i łyżkę miodu, aby powstała papka. Nakładać na twarz, szyję, dekolt na ok. 30 min. Następnie zmyć letnią, przegotowaną wodą.
Nawilżająco-regenerujący tonik do twarzy
Składniki:
🌺 kilka jabłek
🌺 woda mineralna
Wyciskamy sok z jabłek, jeżeli jest zbyt gęsty możemy rozcieńczyć go wodą mineralną. Wacikiem nasączonym rozprowadzamy sok na twarzy i przemywamy, aż się wchłonie. Po kilku minutach spłukujemy twarz ciepłą wodą. Taki tonik oczyszcza, regeneruje i rozświetla naszą cerę.
Płyn z soku jabłkowego do płukania ust
Składniki:
🌺kilka jabłek
🌺mięta
🌺imbir
🌺 lub zmielone goździki
Świeżo wyciśnięty sok mieszamy z odrobiną suszonego imbiru,lub mięty lub goździków. Przechowujemy taki płyn w lodówce, stosujemy do płukania ust kilka razy dziennie. (jedna stołowa łyżka na jedno płukanie). Sok ten łagodzi nieprzyjemny oddech, poprawia i wzmacnia zęby oraz dziąsła.
Warto pamiętać o jabłkach, są to owoce dostępne dla każdego. Możemy jeść je na surowo lub wypróbować powyższe przepisy i wycisnąć z nich trochę więcej :)
Dominika Kucińska
Magister Zdrowia Publicznego
ความคิดเห็น