top of page
witaj.jpg

Witaj...

...w naszym świecie, gdzie masaż jest podstawą wszelkich działań!

POST

Domowe techniki masażu

Masaż czyli zespół ruchów oddziałujący na tkanki.

Polega na zastosowaniu określonych ruchów w określonym tempie z odpowiednią siłą zgodnie z przebiegiem mięśni, tkanek, naczyń krwionośnych i limfatycznych, od ich obwodu do serca.


Proste techniki masażu podstawowego możemy z powodzeniem wykonywać w domu zarówno na całym ciele jak i jego określonych partiach.


Ważne jest, aby masaż wykonywać u osoby zdrowej. W przypadku jakichkolwiek urazów, chorób skóry czy innych schorzeń należy zasięgnąć opinii lekarza lub fizjoterapeuty.


Podstawowe techniki masażu do wykorzystania w domowym zaciszu to:


🖐️ Głaskanie

Technika wykonywana głównie wewnętrzną częścią dłoni, która w całości przylega do masowanego ciała i wywiera na nie równomierny nacisk.


W zależności od masowanej powierzchni ciała głaskanie można również wykonywać między innymi grzbietową stroną ręki, zaciśniętą pięścią, opuszkami poszczególnych palców lub całymi powierzchniami dłoniowymi kciuków.


Głaskanie może być zarówno delikatne jak i energiczne.

Pobudza skórę do dalszych czynności.

Usuwa martwy naskórek i rozładowuje napięcie.

Często rozpoczyna i kończy masaż. Warto pamiętać, że jest to najstarsza znana technika masażu i jest przekazywana z pokolenia na pokolenie. Na pewno i Was mama przytulając masowała Wasze plecki głaszcząc je ;)


🖐️Rozcieranie

Masowanie wybranych tkanek ruchami kolistymi lub kolisto – posuwistymi przy zastosowaniu niewielkiego nacisku.

Rozcieranie ma na celu pobudzenie oraz rozgrzanie głębszych partii ciała takich jak stawy, więzadła, ścięgna i mięśnie.


Znacząco poprawia ukrwienie, zmniejsza napięcie, likwiduje obrzęki a także działa przeciwbólowo. Dzięki niemu można rozetrzeć uszkodzone tkanki i tym samym wspomóc ich regenerację.🖐️Ugniatanie

Szereg ruchów dobranych odpowiednio do miejsca na ciele.

Najczęściej ugniatanie wykonuje się oburącz chwytem „kleszczowym” lub „szczypcowym” a także między innymi kciukiem oraz opuszkami poszczególnych palców.


Ugniatanie służy rozmasowaniu obolałych i zmęczonych mięśni.

Doskonale usprawnia krążenie krwi oraz ułatwia usuwanie szkodliwych produktów przemiany materii. Szczególnie polecana osobom aktywnym fizycznie.


Warto pamiętać, że przyda się Nam pomoc drugiej osoby oraz odpowiednie kosmetyki do masażu takie jak na przykład naturalne olejki eteryczne rozcieńczone w oleju bazowym.


Masaż w domu to doskonały sposób na relaks i odprężenie.

Idealnie poprawi zarówno zdrowie jak i samopoczucie 🙂


Comentarios


bottom of page