Nie ma wątpliwości, że spędzamy większość czasu siedząc. Jeśli masz do czynienia z niezliczonymi objawami od bólu pleców i nóg, drętwienia lub mrowienia nóg/stóp, możesz potrzebować rozluźnienia mięśnia biodrowo - lędźwiowego.
Zespół mięśnia biodrowo - lędźwiowego może być na prawdę uciążliwym schorzeniem. Jego objawy często mylone są z innymi dolegliwościami kręgosłupa lędźwiowego, stawów biodrowych, a nawet uda. Wynika to przede wszystkim z faktu, że bóle tego mięśnia mogą występować w różnych obszarach: od pleców po staw biodrowy, a nawet przód uda. Zacznijmy jednak od początku...
Mięsień biodrowo-lędźwiowy ( (łac. musculus iliopsoas) składa się z mięśnia lędźwiowego oraz mięśnia biodrowego. Jego funkcją jest zginanie stawu biodrowego. Oprócz tego przywodzi, rotuje udo zewnętrznie, działając obustronnie zgina kręgosłup w odcinku lędźwiowym w przód, zaś przy działaniu jednostronnym zgina kręgosłup w bok. Potrafi również podnieś tułów przy ustalonych kończynach dolnych.
Mięsień biodrowy przyczepia się w dole biodrowym, wyścielając talerz kości biodrowej od środka, a jego przyczepem końcowy znajdziemy na krętarzu mniejszym kości udowej. Mięsień lędźwiowy zaś przyczepia się na bocznej powierzchni trzonu ostatniego kręgu piersiowego i 4 pierwszych kręgach lędźwiowych oraz na wyrostkach żebrowych wszystkich kręgów lędźwiowych. Tak jak w przypadku mięśnia biodrowego przyczepem końcowym jest krętarz mniejszy kości udowej.
Jeśli dowiesz się od lekarza, rehabilitanta, fizjoterapeuty czy masażysty, że masz do czynienia z tym mięśniem - nie powinno Cię również zdziwić, że będzie on próbował dostać się do niego przez powłoki brzuszne.
Objawy jakie możesz odczuwać w zespole mięśnia biodrowo-lędźwiowego:
✅ bóle pleców w odcinku lędźwiowym ✅ bolesne ograniczenie wyprostu w stawie biodrowym ✅ przykurcz zgięciowy stawów biodrowych ✅ palpacyjna tkliwość mięśnia badanego przez powłoki brzuszne ✅ bolesne ograniczenie rotacji wewnętrznej uda ✅ po stronie przykurczu obniżenie miednicy podczas chodu i ustawienie kończyny w rotacji zewnętrznej ✅ przy obustronnym przykurczu zwiększenie lordozy lędźwiowej ✅ skośne ustawienie kości krzyżowej ✅ zespół mięśnia gruszkowatego z podrażnieniem nerwu kulszowego po stronie przeciwnej
Bliskość w położeniu m. biodrowo-lędźwiowego do splotu lędźwiowego i narządów jamy brzusznej sugeruje, że zdrowie tego mięśnia może być niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania "nerek, nadnerczy, trawienia i skutecznego metabolizmu w układzie rozrodczym". Z niskim progiem drażliwości, m.biodrowy może okazać się dość marudny, powodując problemy przy najmniejszej prowokacji, jeśli bombardujemy go godzinami siedzenia w połączeniu ze stresem, centralny układ nerwowy może po prostu zdecydować się na angażowanie m. biodrowego - ograniczając funkcję mięśni pośladkowych i wpływające na wzorce ruchowe.
Wszystko to może prowadzić do kompensacji w ciele. Kompensacja, w najprostszym tego słowa znaczeniu, jest efektem domina braku równowagi w ciele, ponieważ inne obszary ciała pracują, aby "zrekompensować" zranioną lub zestresowaną sekcję ciała. W tym przypadku ograniczona funkcja pośladków wiązałaby się z prostownikami pleców, ścięgnami tworząc dolny zespół krzyżowy (LCS) lub cykl nierównowagi mięśniowej, dysfunkcję wzorca motorycznego, deficyty proprioceptywne i niestabilność stawów, ostatecznie obciążając układ nerwowy.
JAK ZAPOBIEGAĆ I LECZYĆ?
Jest wiele rzeczy, które możesz zrobić, aby złagodzić obciążenie twoich mięśni biodrowo-lędźwiowych. Przede wszystkim:
Często zmieniaj pozycję siedzącą, co zmienia nacisk na m. biodrowo-lędźwiowe i na twój kręgosłup
Rób przerwy w ciągu dnia na rozciąganie i chodzenie
Ruch zawsze jest zdrowszy niż długotrwałe siedzenie (przed komputerem, telewizorem, w pracy) - wprowadzaj regularną aktywność ruchową
Korzystaj z masaży głębokich m. biodrowo-lędźwiowego - nie jest to masaż przyjemny, ale skuteczny w łagodzeniu długotrwałych problemów z nogami i plecami
Wspomagaj się kinesiotapingiem tego mięśnia u sprawdzonych kinesio-terapeutów
Jeśli zespół mięśnia biodrowo-lędźwiowego jest następstwem biegania, intensywnego treningu ( u zawodowych sportowców)- zaprzestań treningów na czas odnowy. Podrażnianie mięśnia nie jest najlepszym pomysłem.
Zastosuj stretching pod okiem terapeuty.
Naucz się automasażu, który wesprze terapię tego mięśnia w warunkach domowych.
Jeśli powyższe objawy są Ci bliskie, a ból nie daje spokoju - zapraszam do kontaktu. Terapeuci Maseko pomogą Ci wyleczyć tę dysfunkcję.
Comments