top of page
witaj.jpg

Witaj...

...w naszym świecie, gdzie masaż jest podstawą wszelkich działań!

POST

Szczotkowanie ciała w ciąży - naturalna pielęgnacja dla przyszłych mam!

W dzisiejszych czasach słowo "masaż" nie stanowi dla nas tematu tabu. Salony kosmetyczne i studia masażu oferują różnorakie rodzaje masażu (Gua Sha, bańką chińską, miodem). W domowym zaciszu możemy wykonać masaż bez użycia kosmetyków: chodzi tu o tzw. szczotkowanie ciała na sucho. Masaż ten polecany jest wielu osobom, ale czy kobiety w ciąży mogą go bezpiecznie stosować ?
 

Ogólne wskazania do suchego szczotkowania ciała w ciąży

Przy tym automasażu wykonuje się serie ruchów w odpowiednim kierunku przy użyciu specjalnej szczotki.

Wskazania:

🍍 usprawnienie pracy układu nerwowego

🍍 pobudzenie układu krążenia

🍍 oczyszczanie skóry ze zrogowaciałego naskórka

🍍 wzrost elastyczności skóry

🍍 zmniejszenie cellulitu


Główne przeciwwskazania do suchego szczotkowania ciała w ciąży to:

🌶️ infekcje wirusowe,bakteryjne

🌶️ ostre stany zapalne skóry

🌶️ zapalenie żył

🌶️ niewydolność serca

🌶️ nowotwory


Nasuwa się w związku z tym pytanie, czy suche szczotkowanie może być stosowane u kobiet w ciąży? Oczywiście, że tak jeśli lekarz nie stwierdzi inaczej, a ciąża przebiega prawidłowo.


To doskonała technika, która poprawia krążenie, zapobiega powstawaniu rozstępów i redukuje obrzęki, które są bardzo częste u przyszłych mam.


Szczotkowanie jest formą relaksu, która jest bardzo potrzebna w tym wyjątkowym okresie.

Pamiętajmy jednak, że ciąża to stan, gdzie należy zachować szczególną ostrożność. Dotyczy to również tej metody pielęgnacji.


Jeśli jesteś w ciąży, zastanawiasz się pewnie jak zacząć? Poniżej znajdziesz wskazówki jak sprawić by szczotkowanie służyło Tobie i Twojemu maleństwu:👇


Krok 1: odpowiedni wybór szczotki

Na rynku mamy różnego rodzaju szczotki. Dla kobiet w ciąży polecane są delikatne modele, np: Szczotka Sensitive firmy Maseko, które mają odpowiednie włosie, aby nie podrażniać wrażliwej skóry przyszłej mamy. Dobrze dobrana szczotka nie może zostawiać zadrapań czy ran - delikatnie zmienia tylko koloryt skóry na lekko różowy.


Przez pierwsze 2 trymestry, jeżeli ciąża przebiega prawidłowo można bezpiecznie stosować ten rodzaj masażu 1 raz w tygodniu.


EFEKTY:

Zmniejszenie :

👍 rozstępów

👍 obrzęków na nogach, rękach

👍 zmian dermatologicznych jak potówki, wypryski itp.

👍 przebarwień


W trzecim trymestrze ciąży omijamy szczotkowanie brzucha, aby poprzez pobudzenia krążenia tej okolicy i detoksykacji organizmu nie przyspieszyć porodu.


Krok 2 : czas wykonania masażu

Szczotkowanie na sucho powinno wykonywać się przed kąpielą. Nie stosujemy żadnych olejków, balsamów czy też kremów przed szczotkowaniem. Masaż wykonujemy do momentu zaczerwienienia skóry. Pierwsze szczotkowania powinny trwać krócej, aby nie podrażnić nadmiernie skóry, która dopiero przygotowuje się do tego typu masażu. Z czasem z pewnością będziesz mogła wykonywać masaż dłużej i zmienić intensywność szczotki, gdyż znajdujące się w skórze receptory adaptują się do takie bodźcowania.


Krok 3 : technika szczotkowania

Szczotkowanie wykonujemy w kierunku serca. Zaczynamy od masażu kątów żylnych, które znajdują się pod obojczykiem i kierujemy się w stronę pachy. Jeśli chcemy opracować nogi, zaczynamy od ud, następnie kolana, łydki i stopy - w tej kolejności zapobiegamy obrzękom, gdyż udrożniamy obszar wyżej leżący, zanim przepchniemy w jego kierunku limfę z obszaru niżej (patrz rysunek poniżej). Szczotkując udo zaczynamy od kolana i idziemy do ich 3/4 wysokości (obszar miednicy pomijamy). Ruchy posuwiste wykonujemy w stronę bioder zwracając uwagę na pokryte często cellulitem uda i pośladki. Szczotkowanie rąk zaczynamy od pacht (ruchy okrężne) następnie opracowujemy ramię (od łokcia w stronę pachy, łokieć (ruchy okrężne), przedramię (od nadgarstka do łokcia) i na końcu dłoń. Dopiero teraz można wykonać jeden podłużny ruch od dłoni do pachy.Przykład szczotkowania kończyny dolnej
Przykład szczotkowania kończyny dolnej. Kolejność pachwina, udo, kolano, podudzie i stopa. Na każdej części ciała kierunek dosercowy.


👇👇Więcej informacji z rysunkami i metodologią szczotkowania znajdziesz w e-booku👇👇Masaż biustu ▶️ wykonujemy ruchy okrężne zgodnie z kierunkiem wskazówek zegara, omijamy oczywiście czerwień sutkową. Masaż tej części ciała pomaga rozładować zastój limfy, przynosi ulgę i rozluźnienie. Warto wspomnieć o tym, że podczas karmienia piersią taki masaż udrożnia kanały mleczne, zapobiega zastojom i bolesności podczas karmienia.


Krok 4 : czyszczenie szczotki

Po każdym automasażu należy odpowiednio wyczyścić szczotkę. Możemy użyć delikatnego preparatu dezynfekującego typu octenisept, który aplikujemy na włosie. Warto pamiętać, aby nie moczyć drewnianej części szczotki, żeby zapobiec pękaniu i pleśni drewna. Szczotkę suszymy kładąc ją włosiem do dołu.


Jakie rezultaty niesie szczotkowanie ciała ciężarnych?


👶🏻 zapobieganie powstania lub zmniejszenie widoczności już istniejących rozstępów

👶🏻 zmniejszenie cellulitu

👶🏻 wygładzenie skóry

👶🏻 zmniejszenie opuchlizny kończyn dolnych

👶🏻 usprawnienie przepływu krwi i limfy

👶🏻 usunięcie martwego naskórka

👶🏻 detoksykacja

👶🏻 odprężenie i relaks

👶🏻 poprawa samopoczucia


Chwila wytchnienia i relaks dla przyszłych mam to bardzo ważny aspekt prawidłowego rozwoju ciąży. Możemy śmiało stwierdzić, że suche szczotkowanie to wspaniała metoda automasażu, która jest prosta, tania i skuteczna. Można wykonać go w zaciszu domowym, podczas podróży, rano lub wieczorem. Zacznij przygodę ze szczotkowaniem! Potrzebna Ci tylko odpowiednio dobrana szczotka, kilka prostych wskazówek i ... do dzieła.💪🏻


Dominika Kucińska

Magister Zdrowia Publicznego

 


Commentaires


bottom of page