top of page
witaj.jpg

Witaj...

...w naszym świecie, gdzie masaż jest podstawą wszelkich działań!

POST

Relaks i zdrowie – olejek z oregano

Olejek eteryczny pozyskany z dziko rosnącego oregano ma silne właściwości przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe oraz przeciwgrzybiczne i w przeciwieństwie do antybiotyków nie wyniszcza flory jelitowej organizmu.Naturalny


Można stosować go wewnętrznie przyjmując dwie krople olejku na łyżce oliwy z oliwek lub zewnętrznie do relaksacyjnego masażu całego ciała. W tym celu należy rozprowadzić go w oleju bazowym i rozkoszować się rozgrzewającymi właściwościami, które posiada.

Suszone oregano powszechnie stosowane jest w kuchni zwłaszcza jako dodatek do włoskich sosów pomidorowych i pizzy. Olejek eteryczny posiada jednak znacznie więcej właściwości zdrowotnych niż zioła bowiem w jednej jego kropli mieści się skoncentrowana siła liści i kwiatów. Zawiera on silne związki karwakrol i tymol.


Najlepiej sięgnąć po olej ekologiczny pozyskiwany z roślin dziko rosnących o zawartości karwakrolu nie mniejszej niż 80 %. Olej ten stosowany jest w ziołoterapii w chorobach dróg oddechowych, zapaleniu oskrzeli, zatok i gardła. Zwalcza kaszel, przeziębienie, zapalenie dziąseł, grzybicę i problemy trawienne.


Dodatkowo olej z oregano działa odtruwająco wspomagając wątrobę. Eliminuje grzyba candida z organizmu, poprawia stan jelit, niszczy drobnoustroje i pasożyty oraz wzmacnia odporność organizmu. Udowadnia to, że natura przygotowała remedium na różne choroby i przypadłości.


Olej z oregano można kupić lub wykonać samodzielnie w domu. Zdecydowanie zachęcamy do tej drugiej opcji ;)

Aby przygotować domowy olej oregano należy zaopatrzyć się w świeże gałązki oregano (lebiodka pospolita) oraz nierafinowaną oliwę tłoczoną na zimno. Przygotuj również wyparzone, szklane naczynie najlepiej z ciemnego szkła.


Sposób przygotowania olejku z oregano krok po kroku:

1.Listki i kwiaty oderwij od łodygi, umyj pod bieżącą wodą i wysusz.

2.Rozgnieć je dokładnie w moździerzu następnie przełóż do pojemnika pokrywając go na wysokość około 1 cm pod wieczkiem

3. Wlej oliwę tak, aby całkowicie przykryła listki i kwiaty.

4. Mocno zakręć i wstrząśnij.

5. Zakręcony pojemnik włóż do zimnej wody i podgrzej do 100 stopni.

6. Wyłącz i zostaw naczynie w wodzie na około 15 minut.

7. Przechowuj przez 2 tygodnie w suchym i ciemnym miejscu (nie w lodówce!).

8. Po tym czasie odcedź i ciesz się jego właściwościami.


Powyższy olej możemy dodawać również do kosmetyków, kąpieli stóp, a także szamponu jeśli chcemy pozbyć się łupieżu. W lecie przyspieszy gojenie się ran a także zniweluje nieprzyjemne skutki ukąszeń. Warto sięgnąć po niego także w zimie kiedy sezon przeziębień w pełni!


Zamiast iść do apteki po kolejne medykamenty zaopatrzmy się w olej z dzikiego oregano i rozkoszujmy się urokami zimy ❄.

댓글


bottom of page