POST

Mięśnie dna miednicy - dlaczego warto je ćwiczyć?

Na pewno każdy z Was słyszał o mięśniach Kegla. Niektórzy z Was dostali zalecenie żeby wzmacniać właśnie tę grupę mięśni, ale czy na pewno wiesz gdzie się one znajdują i dlaczego są tak ważne?

 

Mięśnie Kegla są bardzo różnie nazywane najczęściej chodzi o mięśnie dna miednicy, na które składa się zespół mięśni i więzadeł, które podtrzymują narządy jamy brzusznej. Nazwa pochodzi od nazwiska amerykańskiego lekarza ginekologa Arnolda Kegla, który w latach 40. XX wieku zaprojektował ćwiczenia dla wzmocnienia tej właśnie grupy mięśni. Zauważył on jak istotne dla porodu, nietrzymania moczu czy opuszczania narządów ma wzmocnienie mięśni dna miednicy.

U kobiet są one rozpięte między kością łonową a guziczną, otaczając ujście cewki moczowej, pochwy i odbytnicy. U mężczyzn mięsień Kegla, to mięsień położony dookoła kości łonowej i prostaty. Warto pamiętać, że osłabienie mięśni dna miednicy dotyka w takim samym stopniu mężczyzn jak kobiety. Co prawda kobiece dno miednicy zdecydowanie częściej narażone jest na urazy – m.in. poród, zabiegi uroginekologiczne, ale i męskie dno miednicy ulega dysfunkcjom, przez co prowadzi do nieprzyjemnych dolegliwości. Mięśnie dna miednicy funkcjonalnie połączone są z głęboką ścianą mięśni brzucha (mięsień poprzeczny brzucha), grzbietu (głównie mięsień wielodzielny), przeponą i głębokimi mięśniami bioder. Cały ten układ odpowiada za siłę i kontrolę miednicy i kręgosłupa – jeśli nie działa – masz problemy z bólami krzyża, dyskopatią, rwa kulszową, zmianami zwyrodnieniowymi stawów biodrowych, kolanowych. I najważniejsze dla mężczyzn – prostata.

Ćwiczenia tej grupy mięśni powinny wykonywać wszystkie kobiety i mężczyźni bez względu na wiek!

zdjęcie pobrane z http://www.pelvicfloorfirst.org.au/pages/working-your-pelvic-floor.html

Jeśli zagłębimy się w anatomię to mięśnie dna miednicy tworzą "miskę", która wyściela miednicę na samym jej dole. "Miska" ta zbudowana jest z następujących mięśni: m. gruszkowaty (piriformis), m. zasłaniacz wewnętrzny (m. obturator internus), m. guziczny (m. coccygeus), m. biodrowo-guziczny (iliococcygeus) oraz mięsień łonowo - guziczny (m.pubococcygeus), na którego największą uwagę zwrócił Kegel.

Inne mięśnie równie istotne wyścielające dno miednicy to: mięsień poprzeczny głęboki krocza i mięsień poprzeczny powierzchowny krocza, a także mięsień kulszowo-jamisty (m. ischiocaveronus) oraz mięsień opuszkowo-gąbczasty (m. bulbospongiosus).

zdjęcie pobrano ze strony http://www.dailybandha.com