W dzisiejszym poście skupimy się na niezwykle cennym produkcie naturalnym, który od dawna jest stosowany w medycynie ludowej oraz aromaterapii – mowa o „czerwonym olejku”, czyli maceracie z dziurawca. Ten złocisty płyn, znany ze swoich dobroczynnych właściwości, jest prawdziwym skarbem dla osób szukających naturalnych metod relaksacji i ulgi w bólach mięśniowych. Dziurawiec, roślina o szerokim spektrum działania, od wieków cieszy się uznaniem wśród zielarzy i miłośników naturalnych metod leczenia. Zawiera szereg substancji aktywnych, które wspierają zdrowie psychiczne, pomagają w walce ze stresem, a także łagodzą bóle mięśniowe i stany zapalne. W tym poście przyjrzymy się bliżej, jak przygotować macerat z dziurawca w domowych warunkach oraz jak można go wykorzystać do masażu i relaksacji, by w pełni skorzystać z jego wyjątkowych właściwości.
Na wstępie warto zapoznać się z dwoma, poniższymi pojęciami, które przybliżą poruszane dziś zagadnienie :)
Macerat to płyn wzbogacony o zioła lub produkty pochodzenia roślinnego, którego podstawę stanowi olej, alkohol, woda lub oliwa.
Macerowanie polega na połączeniu się i wyrównaniu stężeń pomiędzy rozpuszczalnikiem a elementem roślinnym.
Macerat z dziurawca nazywany również „czerwonym olejkiem” ze względu na zawartość substancji czynnej – hyperycyny jest najlepszym sposobem na wydobycie z tej dobroczynnej rośliny tego co w niej najlepsze. Dziurawiec od wieków wykorzystywany był jako lek ziołowy, a jego właściwości terapeutyczne są do dziś szeroko doceniane w dziedzinie medycyny naturalnej i pielęgnacji ciała.
Ma on nie tylko zastosowanie kosmetyczne, kondycjonujące skórę, ale działa również przeciwbólowo i rozluźniająco. Aktywne substancje biologiczne sprawiają, że ziele dziurawca wpływa korzystnie na układ nerwowy. Roślina ta ma również właściwości antybakteryjne i przeciwzapalne z uwagi na zawartość flawonoidów, proantocyjanidów, kwasów fenolowych, olejków eterycznych, kwasów, choliny, karotenoidów, ksantonów, witamin i pektyn.
Macerat z dziurawca polecany jest do masażu, np.: terapeutycznego masażu Breussa [czyt: Brojsa], który jest doskonałym sposobem na skorzystanie z dobroczynnych właściwości tego zioła 🌼
Masaż Breussa przyniesie ulgę podczas uczucia spięcia, ciągnięcia czy przewiania. Sprawdzi się również kiedy masz dehydratację krążków międzykręgowych. Olejek można również wykorzystać podczas uczucia odrętwienia ciała spowodowanego długotrwałym siedzeniem lub staniem w jednej pozycji a także jako olej nośnikowy do rozluźniającego masażu zaleconego przez fizjoterapeutę przy zapaleniu korzonków czy rwie kulszowej.
Aby wykonać masaż w warunkach domowych z wykorzystaniem dziurawca zacznij od nałożenia kilku kropel maceratu wymieszanego z olejkiem/żelem do masażu na wybraną część ciała i masuj do całkowitego wchłonięcia. Następnie wykonuj masaż przez dodatkowe 5 – 10 minut wykonując technikę rozcierania aż poczujesz ciepło. Najlepsze efekty osiągniesz przy regularnym stosowaniu. Istotna jest tu aktywacja składników maceratu przez pocieranie, dlatego im dłuższy masaż tym lepsze korzyści dla zdrowia.
Macerat możesz również dodać do ulubionego kremu w proporcji 1 łyżka maceratu na 30 ml kremu i smarować wybrane miejsce kilka razy dziennie.
„Czerwony olejek” można zastosować do :
💆♀️Masażu relaksacyjnego - zredukuje napięcie mięśniowe i stresu. W okolicy splotu słonecznego często pojawiają się ukłucia spowodowane stresem,
💆♀️Masażu przeciwbólowego - złagodzi ból mięśniowy i stawowy,
💆♀️Masażu przeciwzapalnego –pomoże w łagodzeniu stanu skóry i redukcji zaczerwienienia oraz stanów zapalnych a także przyspieszy gojenie się drobnych ran i podrażnień.
💆♀️Masażu Breussa - w celu uśmierzenia bólu kręgosłupa, nawodnienia krążków międzykręgowych.
Pamiętaj, aby przed rozpoczęciem masażu z użyciem maceratu z dziurawca skonsultować się z lekarzem, zwłaszcza jeśli masz skłonność do reakcji alergicznych lub stosujesz jakiekolwiek leki. Maceratu nie stosujemy również w okresie letnim, kiedy słońce jest wysoko i może dojść do reakcji z nałożonym na skórę olejem!
Zamiast kupowania maceratu z dziurawca w sklepie bez problemu można przygotować go samodzielnie 💪 W tym celu potrzebne będą świeże kwiatostany i pąki dziurawca oraz wybrany olej. Pamiętajmy, że oleje nierafinowane szybciej się zepsują. Jeśli macerat ma być stosowany do cery z problemami skórnymi również warto dobrać dla siebie odpowiedni olej (np. z pestek dyni, lniany, z pestek malin, jojoba, tamanu) 💛
🌱 MACERAT Z DZIURAWCA KROK PO KROKU:
1. Po zebraniu i oczyszczeniu, kwiaty i pąki rozdrabniamy 🌼,
2. Skrapiamy alkoholem tak, aby zwilżyć rośliny,
3. Odstawiamy na 30 minut,
4. Przekładamy do słoika i zalewamy ciepłym olejem słonecznikowym, migdałowym, sojowym lub oliwą w proporcji 1:1 lub 1:3 tak, aby kwiaty były całkowicie przykryte,
5. Słoik umieszczamy w ciepłym miejscu na 2-3 tygodnie,
Potrząsamy słojem co jakiś czas, aby przyspieszyć proces. Po tym czasie olej powinien nabrać czerwonej barwy ❤️
6. Przecedzamy, odciskając kwiaty na sitku i filtrujemy macerat przez gazę,
7. Przelewamy go do wyparzonej, ciemnej i szklanej butelki,
8. Cieszymy się masażem w domowym zaciszu z wykorzystaniem samodzielnie przygotowanego maceratu 😊 a po profesjonalnie wykonany masaż odwiedź specjalistę oferującego masaż Breuss'a!
Włączenie maceratu z dziurawca do codziennej rutyny pielęgnacyjnej będzie z pewnością doskonałym uzupełnieniem zdrowego stylu życia 💆♀️
Comments