Mięta to rodzaj rośliny z rodziny jasnotowatych. Wykorzystywana jest w kuchni, ziołolecznictwie, w przemyśle farmaceutycznym i perfumeryjnym. Wszyscy wiemy jak wygląda, ale czy rzeczywiście jest potrzebna w każdym domu? Czy jej właściwości są rzeczywiście takie wszechstronne ?
Nazwa -Mentha pochodzi z języka greckiego od imienia nimfy- Menthe, zamieszkiwała ona Podziemie i była kochanką Hadesa, który chciał ją ochronić przed zazdrością swojej żony Persefony i zamienił nimfę w roślinę 🌱, zwaną "miętą".
Poznajmy zatem lepiej tę roślinę....
Wygląd
Najbardziej znaną odmianą mięty jest mięta pieprzowa (łac. mentha piperita). Wśród 40 rodzajów mięty najpopularniejsze oprócz mięty pieprzowej są:
🥬mięta polna
🥬mięta zielona
🥬mięta imbirowa
🥬mięta długolistna
Mięta ma jasnozielone, eliptyczne liście z wyciągniętymi końcami. Jej łodygi są kwadratowe. Kwitnie od czerwca do lipca, a jej fioletowe kwiaty są drobne i zebrane na szczytach łodyg w gęste poziome kłosy.
Skład
Najważniejsze substancje lecznicze występujące w liściach mięty to:
mentol (olejek eteryczny)
flawonoidy (rutyna, luteolina)
kwasy organiczne
sole mineralne
garbniki
gorycze
witaminy ( C i A ).
Właściwości
Właściwości mięty znane są wszystkim, a jej obecność czy w formie suszonej, czy choćby w "torebkach" jest normą w każdym domu.
Mięta bowiem:
🌱 leczy niestrawność
🌱 zapobiega mdłościom
🌱 pobudza wydzielanie soku żołądkowego
🌱 ułatwia trawienie
🌱 zapobiega gromadzeniu się gazów i treści pokarmowej w jelitach
🌱 rozluźnia mięśnie gładkie
🌱 działa moczopędnie
🌱 udrożnia nos ułatwiając oddychanie
🌱 łagodzi stres
🌱 odpręża
🌱 odświeża, chłodzi
🌱 hamuje rozwój niektórych bakterii (np. E.coli, Bacillus subtilis)
Przeciwwskazania
Nie powinniśmy jej stosować, gdy mamy:
refluks
choroby przełyku
zgagę
kamicę nerkową
chorobę wrzodową żołądka i dwunastnicy
wrzodziejące zapalenie jelita
uchyłkowatość jelit.
Olejek miętowy przyjmowany doustnie w dużych ilościach może powodować wymioty i bóle brzucha. Dzieci do lat 4 nie powinny również stosować tej rośliny jako naparu.
Kobiety w ciąży mogą pić wywar z mięty, ponieważ wpływa korzystnie na dolegliwości ze strony układu pokarmowego (wzdęcia, wymioty, nudności). Należy oczywiście pić ją z umiarem.
Zastosowanie w kosmetyce i masażu
Doskonale wiemy, że mięta jest składnikiem past do zębów, żeli do mycia, szamponów, płynów do płukania ust czy balsamów. Jako kosmetyk :
odświeża oddech
chroni skórę przed starzeniem
zmniejsza łupież
reguluje pracę gruczołów łojowych.
Warto w związku z tym mieć miętę w swoim gabinecie masażu czy kosmetyki. Wbrew pozorom jej zbieranie i proces przechowywania nie powinien sprawić nam problemów. Liście można zbierać przez większą część roku. Układa się je cienkimi warstwami zachowując temperaturę do 30 stopni. Po wysuszeniu surowiec rozdrabniamy i umieszczamy w specjalnych, ciemnych pojemnikach lub papierowych torbach. Mając ususzoną miętę możemy zwłaszcza w letnie, upalne dni zrobić napar z tej rośliny. Możemy pić ją zalewając gorącą wodą lub gdy mamy świeże liście wrzucić je do wody z cytryną, co orzeźwi nas w gorące dni. Przy dolegliwościach napar pijemy 2-3 razy dzienne.
Niewątpliwie bardzo duże znaczenie dla przemysłu kosmetycznego i farmaceutycznego ma olejek miętowy otrzymywany w wyniku destylacji ziela z parą wodną. Następnie poddaje się go rektyfikacji, aby usunąć gorzki i nieprzyjemny zapach.Warto zauważyć, że olejki mają dużo silniejsze działanie w porównaniu z naparami, dlatego należy przy ich stosowaniu zachować szczególną ostrożność.
Czy możemy w warunkach domowych zrobić taki olejek miętowy, np : do masażu czy kąpieli?
👇👇👇Poniżej prosty przepis 👇👇👇
Potrzebne są:
🌱liście mięty
🌱olej (np.: słonecznikowy, kokosowy, jojoba)
🌱garnek
Przygotowanie krok po kroku:
Liście mięty suszymy, siekamy, macerujemy w misce (możemy użyć do tego moździerza). Im bardziej rozgniecione liście, tym lepsza ekstrakcja.
Następnie wlewamy od 100 do 150 ulubionego oleju do rondelka, dodajemy liście mięty, przykrywamy garnek i gotujemy przez ok. 30 minut.
Pozostawiamy napar w naczyniu aż ostygnie.
Tak schłodzony olejek przelewamy do ciemnej butelki.
Po kilkunastu dniach olejek jest gotowy do użycia.
Możemy go rozcieńczyć i nacierać nim np: czoło i skronie, aby złagodzić bóle głowy. Olejek możemy użyć również do inhalacji górnych dróg oddechowych. W sporcie świetnie się sprawdzi w masażach regenerujących, aby złagodzić bóle mięśni i stawów.
Chyba nikt nie ma teraz wątpliwości, że mięta to cudowna i niezwykła roślina. Posadźmy ją w przydomowym ogrodzie, na balkonie albo w doniczce w kuchni. Róbmy z niej herbatki, napary i olejki. Mięta to po prostu ukojenie dla ciała i umysłu!
Dominika Kucińska
magister Zdrowia Publicznego
댓글