top of page
witaj.jpg

Witaj...

...w naszym świecie, gdzie masaż jest podstawą wszelkich działań!

POST

Kilka sposobów na skuteczne rozluźnienie pacjenta podczas masażu

Dobry masaż to taki, który definiuje się w dwóch słowach zrelaksował lub pomógł. Pomógł na bóle pleców, głowy, nadmierne napięcie...Zrelaksował zestresowany umysł i spięte mięśnie. W dążeniu do rozluźnienia mięśni może pomóc wiele rzeczy. Dzisiaj dzielę się swoimi sposobami, aby być lepszym i skuteczniejszym masażystą.


 

1. ODPOWIEDNIA POZYCJA UŁOŻENIOWA

Każdy masażysta wie, że dobra pozycja ułożeniowa może znacząco wpłynąć na masaż oraz odczucia pacjenta. Nie ma nic bardziej prostszego niż ułożyć pacjenta w dogodnej i możliwej pozycji wykorzystując przy tym kliny, wałki, półwałki np firmy Habys. Czasami już samo ułożenie zmniejsza dolegliwości bólowe i relaksuje ciało.

2. ODPOWIEDNIA TEMPERATURA

Jeśli podczas masażu pacjentowi jest zimno po pierwsze: nie zrelaksuje się, po drugie prawdopodobnie jego mięśnie będą napięte, a umysł będzie myślał tylko o momencie zakończenia zabiegu. Warto więc przykrywać części niemasowane lub podczas chłodniejszych dni zastosować koc elektryczny bądź dogrzać pomieszczenie, w którym odbywa się masaż.

3. MUZYKA RELAKSACYJNA

Wielu studentów fizjoterapii czy masażu zastanawia się czy muzyka podczas masażu jest potrzebna. Jedni uważają, że jest to zbyteczny wydatek, inni - obowiązkowy zakup. Osobiście uważam, że jest to świetny sposób na zrelaksowanie. Zestresowany umysł, a co za tym idzie natłok myśli nie ułatwia pracy masażyście. Pacjent "spina" ciało, a zwłaszcza mięśnie w obrębie twarzy i szyi. Szczególnie polecam kolekcję Muzyka i Zdrowie (Music & Health) płyty, przy których pracuje mi się najlepiej. Łatwo je sklasyfikować do różnych masaży biorąc pod uwagę tempo pracy i cel masażu.

Wszystkie płyty pochodzą ze strony www.muzyka-relaksacyjna.pl <3

Body Health muzyka relaksacyjna masaż

BODY HEALTH (ZDROWE CIAŁO) - MUZYKA PRZEZNACZONA DLA MASAŻY O RÓŻNYM TEMPIE PRACY, ENERGETYCZNYCH, SPORTOWYCH, DO REHABILITACJI RUCHOWEJ, ĆWICZEŃ KSZTAŁTUJĄCYCH, JOGI

Body Health to pierwszy album z serii Solfeggio muzyka i zdrowie wykorzystującej w muzykoterapii częstotliwości solfeżowe. Jest on dedykowany zdrowiu fizycznemu i poprawie witalności. Znajdują się na nim trzy utwory o częstotliwościach 174, 285 oraz 396 Hz. Świetnie sprawdza się gdy wykonujemy masaże ujędrniające skórę, energetyczne, witalne. Chętnie wybierają ten album pacjenci aktywni, którym z trudnością przychodzi odprężenie. Album oczywiście można również wykorzystać podczas rehabilitacji pacjentów czy ćwiczeniach ruchowych. W płycie z pewnością zakochają się miłośnicy jogi gdyż dla wzmocnienia efektów terapeutycznych użyto profesjonalnych nagrań terapeutycznych tybetańskich mis dźwiękowych wykonanych ze stopów metali. Tempo muzyki od 60 do 70 uderzeń na minutę sprawia, że zaliczyć można ją do gatunku muzyki relaksacyjnej oraz muzyki wellness czyli wpływającej na poprawę samopoczucia.

Czas albumu: 48 min.

HEALING THE MIND (ZDROWY UMYSŁ) - MUZYKA PRZEZNACZONA DLA MASAŻY TWARZY (JAPOŃSKI LIFTINGUJĄCY MASAŻ TWARZY), GŁOWY I SZYI

Healing the Mind to drugi album serii wykorzystującej w częstotliwości solfeżowe w muzykoterapii. Muzyka z tej płyty zwiększa możliwości intelektualne i kondycję umysłową. Znajdują się na nim trzy utwory w których częstotliwościami wiodącymi są kolejno 417, 528 oraz 639 Hz. Jest on dedykowany przede wszystkim naszemu intelektowi, kreatywnemu myśleniu przyspieszaniu możliwości rozwiązywania problemów, a także poprawie efektywności nauki. Muzykę z tego albumu można więc nazwać między innymi mianem muzyki do nauki i muzyki do czytania. Szczególnie jest więc polecany pacjentom, którzy pracują umysłowo, dużo czytają i piszą. Pozwala wrócić myślą na właściwy tor. Świetnie sprawdza się przy masażach głowy oraz twarzy i szyi. Przy japońskim liftingującym masażu twarzy, który rozluźnia staw skroniowo-żuchwowy, odpowiedzialny m.in. za bóle głowy, bruksizm (zgrzytanie zębami) czy nieprawidłowe ustawienie zębów szczęki i żuchwy, muzyka pozwala pacjentowi szybciej się zrelaksować i nie zaciskać szczęki.

Czas albumu: 49 min.

HEALING THE SOUL (ZDROWIE DUSZY) - MUZYKA PRZEZNACZONA DLA MASAŻY TWARZY, KOSMETYCZNYCH, RELAKSACYJNYCH

Healing the Soul to trzeci album z serii wykorzystującej w częstotliwości solfeżowe w muzykoterapii. Muzyka z tej płyty sprzyja rozwojowi duchowemu i samoświadomości. Znajdują się na nim trzy utwory o częstotliwościach 741, 852 oraz 963 Hz. Jest on dedykowany przede wszystkim niematerialnym elementom naszego istnienia oraz emocjonalnej stronie naszego życia. Chętnie wybierany przez kobiety album sprzyja rozluźnieniu i zapomnieniu o trudach codzienności. Świetnie sprawdza się podczas masaży kosmetycznych twarzy i ciała, zabiegów wellness & spa czy masaży relaksacyjnych. Dla wzmocnienia efektów terapeutycznych użyto profesjonalnych nagrań kryształowych mis dźwiękowych wykonanych z czystego kwarcu. Tempo muzyki od 60 do 70 uderzeń na minutę sprawia, że zaliczyć można ją do gatunku muzyki relaksacyjnej oraz muzyki wellness czyli wpływającej na poprawę samopoczucia.

Czas trwania: 49 min.

HEALING RELAXATION (UZDRAWIAJĄCA RELAKSACJA) - MUZYKA PRZEZNACZONA DLA MASAŻY GŁĘBOKO RELAKSACYJNYCH (KAMIENIAMI, STEMPLAMI ZIOŁOWYMI, MISAMI TYBETAŃSKIMI, TAJSKIEGO, LOMI LOMI)

Healing Relaxation to album kończący kolekcję czterech płyt wykorzystujących częstotliwości solfeżowe w muzykoterapii. Muzyka z tego albumu ukierunkowana jest na oddziaływanie na podświadomość i służy wprowadzaniu naszego ciała i umysłu w stan skutecznej i witalizującej relaksacji. Ten album zawiera tylko jeden, blisko godzinny utwór o częstotliwości wiodącej wynoszącej 1122 Hz. Pomimo tego, że częstotliwość ta jest bliska mało komfortowej dla ludzkiego ucha częstotliwości 1 kHz, dzięki wyjątkowej kompozycji i dobraniu odpowiednich instrumentów uzyskano muzykę o wyjątkowo ciepłym brzmieniu która bez trudu wprowadza każdego słuchacza w swoistego rodzaju trans. Utwór ten, został skomponowane tak aby dźwięk przewodni 1122 Hz towarzyszył słuchaczowi przez cały czas jego trwania bez konieczności użycia sztucznego źródła jego emisji. Dla wzmocnienia efektów terapeutycznych użyto profesjonalnych nagrań tybetańskich mis dźwiękowych. Tempo muzyki wynoszące 65 uderzeń na minutę sprawia, że zaliczyć można ją do gatunku muzyki relaksacyjnej oraz muzyki wellness czyli wpływającej na poprawę samopoczucia. Idealna płyta do masaży orientalnych: Lomi Lomi Nui, stemplami ziołowymi, tajskiego, gorącymi kamieniami wulkanicznymi czy misami tybetańskimi.

Czas trwania: 54 min.

4. CIEPŁE STOPY

Wielu pacjentów to mówiąc kolokwialnie 'zmarzluchy'. Warto więc zastosować ciepłe kompresy na stopy lub samorozgrzewające się skarpety dla lepszego efektu rozluźnienia. Nawet jeśli wykonujecie masaż leczniczy kręgosłupa warto położyć ciepły ręcznik na stopy zobaczycie jak szybko pacjent zrelaksuje mięśnie odcinka lędźwiowego i dalej kręgosłupa.

5. WYCISZONY TELEFON

Jeśli pacjentowi na prawdę zależy na relaksie poproś o wyłączenie telefonu komórkowego. Nie ma nic gorszego niż przerwanie masażu przez dźwięk telefonu lub zastanawianie się kto dzwoni. Miałam nawet przypadek, że pacjentka po prostu zerwała się z łóżka praktycznie taranując mnie bo zadzwonił telefon. Pomijam fakt, że masaż został przerwany w sposób nagły i mogło się jej coś stać to jeszcze telefonował pan reklamujący garnki znanej firmy, które posiada połowa emerytów w naszym kraju ;-).

 

Komfort pacjenta to nie tylko dbanie o jego zadowolenie, ale także ułatwianie sobie pracy. Im szybciej pacjent się rozluźni, tym szybciej osiągniemy swój cel. Jeśli do tego ma pomóc ciepło, muzyka i odpowiednia pozycja ułożeniowa to dlaczego z tego nie skorzystać?

bottom of page