top of page
witaj.jpg

Witaj...

...w naszym świecie, gdzie masaż jest podstawą wszelkich działań!

POST

Masaż Shantala - miłość wyrażona dotykiem

Dotyk to pierwsza forma komunikacji pomiędzy dzieckiem a rodzicem. Sprzyja bliskości, budowaniu więzi, wzmacnia poczucie wartości dziecka oraz zaspokaja jego potrzeby bezpieczeństwa i miłości. Stanowi niezastąpioną bazę na całe życie.

MASAŻ SHANTALA

Wtajemniczeni wiedzą, że jestem instruktorem masażu Shantala. Ukończyłam szkolenie praktyczne i teoretyczne Dziecięcego Masażu Shantala według metodyki Holenderskiej Organizacji Shantala, pod kierunkiem instruktora Anny Kreuschner. Czym jest masaż shantala? I dlaczego jest tak ważny dla naszego dziecka?

Masaż dziecięcy to rodzaj najczulszego dotyku, poprzez który umacnia się więź uczuciowa z dzieckiem. Czułość odgrywa bowiem niezwykle istotną rolę w prawidłowym rozwoju fizycznym oraz emocjonalnym maluszka. W związku z tym, że skóra – największy i najważniejszy narząd zmysłu człowieka – optymalnie przewodzi bodźce, delikatnie masując dziecko. Sprawia także, że dziecko nabiera świadomości własnego ciała. Stosując masaż Shantala, rodzicom łatwiej będzie zrozumieć mowę ciała niemowlaków.

HISTORIA MASAŻU SHANTALA

Pionierem masażu Shantala był Frèdèric Leboyer, który podczas swoich podróży naukowych poznał dokładnie technikę hinduskiego masażu. W Indiach masaż ten jest przekazywany z pokolenia na pokolenie przez matki uczące swoje córki. Stąd również pochodzi nazwa masażu. Shantala – to imię hinduskiej kobiety, którą podpatrywał francuski lekarz ginekolog-położnik kiedy to masowała swoje dziecko.

KIEDY ZACZĄĆ?

Zachęcam do rozpoczęcia masażu ok. 8 tyg życia dziecka lub kiedy zagoi się pępek niemowlaka. Pierwsze spotkanie/ masaż trwa ok. 10 min. Z każdym kolejnym stopniowo zwiększamy czas i obszar masowany. Najlepiej wprowadzić masaż wieczorem, kiedy w domu panuje spokój. Terapeuta przekaże Wam odpowiednią płytę z muzyką, przy której maluszek będzie się relaksował. Tym samym zapewnisz maluszkowi długi i spokojny sen.

ZALETY MASAŻU SHANTALA

Korzyści dla dziecka:

 • Dziecko odczuwa przyjemność z Waszej bliskości i poczucia bezpieczeństwa, pogłębiając tym samym więź rodzic-dziecko lub opiekun-dziecko.

 • Niemowlę poznaje świadomie swoje ciało.

 • Pobudza się trawienie, znacznie rzadziej występują wzdęcia u niemowlaków.

 • Poprawia się krążenie krwi, więc również zwiększa się odporność na choroby.

 • Dziecko łatwiej zasypia.

 • Pobudzanie receptorów czucia na twarzy, przyspiesza rozwój aparatu mowy.

 • Dziecko szybciej reaguje na bodźce ze świata zewnętrznego.

Korzyści dla osoby masującej:

 • dodaje pewności siebie jako osobie pełniącej opiekę nad dzieckiem

 • uspokaja, relaksuje

 • łagodzi lub zapobiega depresji poporodowej u matek

 • wzmacnia więź z dzieckiem

 • pomaga zrozumieć sygnały i komunikaty ciała dziecka

 • pozwala na odpoczynek, gdy dziecko zaśnie po masażu

KTO MOŻE MASOWAĆ NIEMOWLĘ?

Osoba masująca to niekoniecznie mama. Może nią być każdy opiekun dziecka: tata, babcia, rodzic zastępczy. Masując zwiększamy więź między opiekunem a dzieckiem, dlatego też ważna jest stała pora masażu, wyciszenie zarówno rodzica, jak i dziecka. Masaż ten jest bardzo popularny w Holandii, gdzie jest o wiele więcej niż w Polsce rodzin adopcyjnych. Osoby adoptujące dziecko są zachęcane do przyswojenia umiejętności masowania malca. Zwiększa to więź między opiekunem, a dzieckiem. Podczas masażu opiekun spokojnym głosem mówi do swojego dziecka oraz utrzymuje z nim kontakt wzrokowy – są to niezwykle ważne punkty każdego masażu.

Masaż dziecka ma działanie relaksujące, łagodzi wzdęcia, kolki. Sprawia także, że dziecko nabiera świadomości własnego ciała. Jednak jego najważniejszą funkcją jest wzmocnienie więzi między maluchem a opiekunem. Masowane mogą być zarówno dzieci zdrowe w celu szybszego rozwoju, jak i dzieci z pewnym opóźnieniem psychoruchowym, czy dzieci z mózgowym porażeniem dziecięcym. Każdy rodzaj stymulacji malucha wpływa na jego późniejszy rozwój.

WARUNKI DO MASAŻU

Bez względu na to czy terapeuta przyjedzie do Twojego domu, czy Ty pojedziesz do jego salonu, ważne jest aby były zapewnione pewne warunki do masażu.

 1. Twoje dziecko będzie całkowicie rozebrane. W pomieszczeniu musi być temp. 23-25 °C.

 2. Pomieszczenie jasne, dobrze oświetlone, czyste.

 3. Zawsze masażowi towarzyszy muzyka – warto mieć przy sobie sprzęt do jej odtwarzania.

 4. Oliwka do masażu – niezbędny element każdego spotkania. Najlepiej stosować tą, której używasz do pielęgnacji swojego malca.

 5. 2 ręczniki – jeden do położenia na kolanach opiekuna, na którym leży dziecko, a drugi do jego utulenia, wytarcia z oliwki.

 6. Wszystkie zwierzęta przebywające w pokoju, na czas masażu powinny zostać wyprowadzone.

DOBRY TERAPEUTA

Ważne jest aby rodzic wybrał certyfikowanego terapeutę. Terapeuta podczas spotkania nauczy Cię nie tylko jak masować niemowlę i stymulować jego rozwój, ale również jak je prawidłowo chwytać, opowie o dolegliwościach niemowlaków takich jak kolki czy alergie oraz nauczy rozpoznawać język ciała niemowlęcia. Podczas spotkania również opiekun dozna przyjemnego masażu wykonanego przez masażystę.

Jeśli jesteście zainteresowani takimi zajęciami zapraszam na stronę, na której znajdziecie certyfikowanych terapeutów w swojej okolicy:

http://www.shantala.pl/mapa/

Oczywiście masowałam również swoją córeczkę, czego dowodem są te piękne zdjęcia wykonane podczas naszego wieczornego rytuału. W pewnym momencie tak pokochała masowanie, że słysząc muzykę shantala podstawiała mi swoją stopę do masażu <3

bottom of page