POST

Masaż Shantala - miłość wyrażona dotykiem

Dotyk to pierwsza forma komunikacji pomiędzy dzieckiem a rodzicem. Sprzyja bliskości, budowaniu więzi, wzmacnia poczucie wartości dziecka oraz zaspokaja jego potrzeby bezpieczeństwa i miłości. Stanowi niezastąpioną bazę na całe życie.

MASAŻ SHANTALA

Wtajemniczeni wiedzą, że jestem instruktorem masażu Shantala. Ukończyłam szkolenie praktyczne i teoretyczne Dziecięcego Masażu Shantala według metodyki Holenderskiej Organizacji Shantala, pod kierunkiem instruktora Anny Kreuschner. Czym jest masaż shantala? I dlaczego jest tak ważny dla naszego dziecka?

Masaż dziecięcy to rodzaj najczulszego dotyku, poprzez który umacnia się więź uczuciowa z dzieckiem. Czułość odgrywa bowiem niezwykle istotną rolę w prawidłowym rozwoju fizycznym oraz emocjonalnym maluszka. W związku z tym, że skóra – największy i najważniejszy narząd zmysłu człowieka – optymalnie przewodzi bodźce, delikatnie masując dziecko. Sprawia także, że dziecko nabiera świadomości własnego ciała. Stosując masaż Shantala, rodzicom łatwiej będzie zrozumieć mowę ciała niemowlaków.

HISTORIA MASAŻU SHANTALA

Pionierem masażu Shantala był Frèdèric Leboyer, który podczas swoich podróży naukowych poznał dokładnie technikę hinduskiego masażu. W Indiach masaż ten jest przekazywany z pokolenia na pokolenie przez matki uczące swoje córki. Stąd również pochodzi nazwa masażu. Shantala – to imię hinduskiej kobiety, którą podpatrywał francuski lekarz ginekolog-położnik kiedy to masowała swoje dziecko.

KIEDY ZACZĄĆ?

Zachęcam do rozpoczęcia masażu ok. 8 tyg życia dziecka lub kiedy zagoi się pępek niemowlaka. Pierwsze spotkanie/ masaż trwa ok. 10 min. Z każdym kolejnym stopniowo zwiększamy czas i obszar masowany. Najlepiej wprowadzić masaż wieczorem, kiedy w domu panuje spokój. Terapeuta przekaże Wam odpowiednią płytę z muzyką, przy której maluszek będzie się relaksował. Tym samym zapewnisz maluszkowi długi i spokojny sen.

ZALETY MASAŻU SHANTALA